chaunter اسلامی دانشگاه دانشگاه هواشناسی

chaunter: اسلامی دانشگاه دانشگاه هواشناسی ریاست تازه دانشگاه آزاد دانشگاه آزاد اسلامی هیات امنای دانشگاه آزاد برکناری میرزاده

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی هورمون مهم عامل تمایز انسان و حیوان معرفی شد

سال‌ها بود دانشمندان این پرسش را که چه چیزی موجب می‌شود مغز انسان با گونه‌های متفاوت دیگر بر روی کره زمین متفاوت باشد، بارها و بارها تکرار می‌کردند تا بالاخره ب

هورمون مهم عامل تمایز انسان و حیوان معرفی شد

هورمون مهم عامل تمایز انسان و حیوان معرفی شد

عبارات مهم : سیستم

سال ها بود دانشمندان این پرسش را که چه چیزی موجب می شود مغز انسان با گونه های متفاوت دیگر بر روی کره زمین متفاوت باشد، بارها و بارها تکرار می کردند تا بالاخره به جواب آن رسیدند.

به گزارش ایسنا و به نقل از تک تایمز، به گفته یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه ییل (Yale) آمریکا، دوپامین عاملی است که انسان را از گونه های دیگر روی زمین جدا می کند.

هورمون مهم عامل تمایز انسان و حیوان معرفی شد

یک سیستم مغزی که مسئول همه چیز از اعتیاد گرفته تا اوتیسم هست، احتمالا در انسان ها به طور متفاوتی نسبت به شامپانزه ها تکامل یافته است.

این سیستم، تولید دوپامین را بر عهده دارد؛ یک ماده شیمیایی کلیدی در مغز که حس لذت و خوشی را به انسان می دهد.

سال‌ها بود دانشمندان این پرسش را که چه چیزی موجب می‌شود مغز انسان با گونه‌های متفاوت دیگر بر روی کره زمین متفاوت باشد، بارها و بارها تکرار می‌کردند تا بالاخره ب

دوپامین (Dopamine) یک ترکیب آلی از خانواده کاتکولامین ها و فنتیل امین ها است که نقش حیاتی در بدن و مغز دارد.

دوپامین از پیش سازهایش در مغز و کلیه سنتز می شود و همچنین در زیاد گیاه های و جانوران سنتز می شود.

دوپامین در مغز نقش خبر رسان عصبی و در خون نقش هورمونی دارد.

هورمون مهم عامل تمایز انسان و حیوان معرفی شد

دوپامین بصورت عمده در وزیکول های نورون های دوپامینرژیک و همچنین در غدد آدرنال ذخیره می شود.

در مغز چندین مسیر دوپامینی وجود دارد که مسیرهای دوپامینرژک نامیده می شوند.

سال‌ها بود دانشمندان این پرسش را که چه چیزی موجب می‌شود مغز انسان با گونه‌های متفاوت دیگر بر روی کره زمین متفاوت باشد، بارها و بارها تکرار می‌کردند تا بالاخره ب

دوپامین بااهمیت ترین نقش را در ایجاد لذت و خوشی دارد. زیاد کردن دوپامین در مناطق خاصی از مغز که به مرکز پاداش معروف هستند، در فرد ایجاد حس سرخوشی می کند، به همین علت داروهای دوپامینرژیک بصورت عمده مورد سوءاستفاده قرار می گیرند.

دوپامین همچنین در کنترل دستگاه حرکتی نقش دارد، به طوری که با از بین رفتن نورون های دوپامینرژیک علائم بیماری پارکینسون پدید می آید.

هورمون مهم عامل تمایز انسان و حیوان معرفی شد

از کارکردهای دیگر دوپامین در مغز کنترل و تنظیم ترشح هورمون ها هست. دوپامین از طریق جنبش گیرنده دو دوپامینی(D2) ترشح پرولاکتین را کم کردن می دهد و از این طریق بر تولید شیر نیز اثرگذار هست. دوپامین در هیپوفیز موجب توقف تراوش پرولاکتین می شود، لذا در تراوش شیر وقفه ایجاد می کند.

در خارج از مغز و در بدن، دوپامین نقش هورمونی دارد، دوپامین در خون از آزادسازی نوراپی نفرین جلوگیری می کند و باعث گشادی عروق خونی می شود. در کلیه دفع سدیم و حجم ادرار را زیاد کردن می دهد. ترشح انسولین از پانکراس و تحرک دستگاه گوارش را نیز کم کردن می دهد.

ارتباط بین اجتماعی بودن و دوپامین بسیار آشنا شده است هست. سوء مصرف مواد دوپامینرژیک مثل کوکائین، زانتین ها و آمفتامین ها جهت اصلاح عملکرد اجتماعی، زیاد کردن اطمینان و اعتماد به نفس بسیار مرسوم است .

به گفته “نناد سستان”، یکی از نویسندگان این مطالعه و همچنین استاد علوم اعصاب دانشگاه ییل، انسان ها یک سیستم دوپامین دارند که متفاوت از شامپانزه ها هست.

این مطالعه می تواند این که آیا انسان ها بسیار متفاوت از گونه های نزدیک خویش واکنش‌ها می کنند، علی رغم اینکه مغز آنها به طور قابل توجهی مشابه با مغز انسان است را توضیح دهد.

علاوه بر این، ممکن است توضیح دهد که آیا انسان ها مستعد مبتلا شدن به اختلالات روانی نظیر اوتیسم هستند.

یافته تیم تحقیقاتی نتیجه یک تلاش گسترده و متمرکز جهت مقایسه مغز گونه های متفاوت هست. محققان 247 بافت مغزی از پنج میمون ماکاکو (نوعی میمون قدیمی با دمی کوتاه و شبیه به انسان)، پنج شامپانزه و 6 انسان را بررسی کردند.

محققان دریافتند یک ژن به نام TH، که در تولید دوپامین دخیل بود، در نئوکورتکس یا نوقشر مغز انسان یافت شد، ولی در شامپانزه ها دیده نشد.

دوپامین نقش کلیدی در سیستم پاداش مغز انسان دارد که مسئولیت امور جنسی، غذا و اعتیاد به مواد مخدر را بر عهده دارد. نه تنها این موضوع، بلکه دوپامین همچنین مغز را در تنظیم احساسات، حافظه و حتی حرکت کمک می کند.

سطوح غیرطبیعی این مواد شیمیایی اغلب منجر به اختلالات مختلفی می شود که بعضی از آنها اسکیزوفرنی، اوتیسم یا بیماری پارکینسون هستند.

طبق گفته “سستان”، هنوز معلوم نیست که چگونه سیستم های متفاوت دوپامین بر مغز انسان تاثیر می گذارد، ولی محققان اکنون می دانند از کجا شروع کنند.

بزرگ ترین پرسش این است که آیا TH در انسان موجود است و در شامپانزه وجود ندارد.

“آندره سوزا”، یکی دیگر از پژوهشگران می گوید: مغز ما سه برابر بزرگتر هست، سلول های بسیار بیشتری دارد و بنابراین قدرت پردازش بیشتری از شامپانزه یا میمون دارد.

وی افزود: با این حال، تفاوت های کوچکی در چگونگی عملکرد سلول های فردی و تشکیل ارتباطات آنها بین گونه ها وجود دارد.

کارایی دوپامین بیش از القای حس لذت و سرخوشی هست. این هورمون نقشی اساسی در توانایی های شناختی از جمله یادگیری، تمرکز و برنامه ریزی که عامل برتری انسان ها هست، دارد.

ممکن است طول بکشد تا دانشمندان بتوانند واقعا توضیح دهند که آیا مغز انسان از گونه های دیگر خیلی پیشرفته تر است و دقیقا چه چیزی آن را منحصر به فرد می کند.

این مطالعه یک گام کوچک در این جهت هست. در نهایت، آنها همچنین ممکن است بتوانند توضیح دهند که آیا انسان ها از بیماری های پیچیده روانی زحمت می برند.

ننتایج این تحقیق در مجله “ساینس” انتشار یافته هست.

واژه های کلیدی: سیستم | هورمون | مغز انسان | هورمون ها | شامپانزه | اخبار علمی و آموزشی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog